4058

Trafik Sigortası Karşılar Mı?

Soru:

3 gün önce bir otomobil aldım. Alım satım işlemleri bitti. Sigortasını yaptırdım 11 yaşında olduğu için kasko yaptırmadım. İlk arabam olduğu için kasko , sigorta gibi mevzuat işlemlerinden pek anlamıyorum. Dün işyerimden eve gelirken şehir içinde bir kaza yaptım. Önümdeki araç aniden durunca bende arkadan çarptım. İlk araba ilk kaza , anlıyacağınız çok korktum önceleri. Öndeki araçta hiç bir zarar yok, bende plastik aksamlarda biraz kırık ve bir de karbüratörde sanırım delik oldu. Çarptığım kişi bende bişey yok dedi ve gitti. Bende bi arkadaşıma telefon açtım ne yapmam gerek diye. Tanıdık bi oto tamircisi tarif etti ve hasar tespiti yaptırdım. Emin olmamakla beraber bana 400-600 tl arası bişey tutar dediler.
Öğrenmek istediğim şudur; ben bu masrafı trafik sigortasından karşılayabilir miyim? Evet ise bunun için sigortacıma mı müracaat etmem gerekli. Süreç nasıl işler. ne gibi işlemler yapılacak. (Expertiz gibi)

Bir de tamirci kasko yaptır dedi. Bi arkadaşı varmış aracı görmeden kasko yapıyormuş. Kaskoyu yaptıktan 1 hafta sonra fotoğraflarını çeker Aracım park halindeyken çarpmışlar dersin dedi. Bu işlerden hiç anlamam ama usulüne aykırı olduğu besbelli.

Yanlış bişey yapıp zarara girmek istemiyorum. Sizce ne yapmam gerekir.

Cevap:
Tabiki trafik sigortası zararı karşılamaz.Trafik sigortası zararı karşılasaydı kasko kavramına ihtiyaç olmazdı.Trafik sigortasının amacı insanları mağdur etmemek için zarar verdikleri aracın hasarını belli bir miktara kadar garantiye almak yani sadece karşı tarafın zararını ödemek ve bir şekilde kamu yararı sağlamak.İkinci konuya gelince çoğu firma devam eden bir kasko durumu olmadıkça 10 yaşını geçmiş araca kasko başlamaz.Başlasada 10.000TL lik araca 2.000TL yıllık bedel ister.Orda tutanak tutsaydınız diyeceğim, lakin arkadan çarpma asli kusur olduğu için karşı tarafın sigortasından yada kaskosundan da yararlanamayacaktınız muhtemelen.Yapacağınız şey aracınızı yaptırıp daha dikkatli bir şekilde kullanmak.Geçmiş olsun.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Trafik Sigortası Karşılar Mı? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır