7884

Çizik Giderme ya da Pasta İşlemi Nedir?

Metalik boyanın anlamı boyanın üzerinde vernik olmasıdır, yani aracınızın rengini veren boya tabakasının üzerinde ayrıca bir vernik tabakası vardır. Opak boyada ise vernik boyanın içine yedirilmiştir parlaklığını buradan alır.
Evinizin parkeleri, mobilyaları çizildiğinde nasıl sistre yaptırıyorsunuz ve çizikler yok oluyorsa pasta işleminde de etki budur. Hepinizin bildiği gibi bu işlem sırasında parkenizin üstünden bir katman alınır ve siz her yeri toz içerisinde bulursunuz. Pasta sırasında da aynı işlem aracınızda olur, fakat su ile yapıldığından ortalık tozlanmaz su ile akıp gider. Kuru yapılabilen bir işlem olsaydı verniğinizin ortada toz gibi uçtuğunu görebilirdiniz.
Metalik boyada bu işlem sırasında, aracınızın boyası polisaj makinesinin ağzındaki beze çıkmaz, çünkü üzerindeki şeffaf vernik tabakasını inceltirsiniz ve boya katmanına ulaşmadan işlem biter. Fakat verniğiniz incelmiş olur. Kılcal çizikler boyanızın değil verniğinizin üzerinde olurlar. Yanlış olan nokta, boyaya bir şey olmuyor diye sürekli yaptırılmasıdır, çünkü verniğiniz aracınızın boyasının ayrılmaz bir parçasıdır.
Genelde Eski Reno 9 lar ve Tempralar üzerinde görmeye alışkın olduğumuz güneş yanığı olmuş, boyanın solması işte bu vernik tabakasının zamanla incelmesi ve bir süre sonra tamamen yok olmasıdır.
Boyanızın parlaklığını vernik tabakası verir, eğer aracınıza her ufak çizikte pasta uygulatırsanız bir süre sonra gerçek boyanıza kadar verniği aldırırsınız ve geri dönüşü sadece tekrar aracın boyanmasıdır. Opak renklerde ise boyanızın çıktığını direk görürsünüz çünkü üzerinde vernik tabakası yoktur.
Araçtaki Çiziklere İlişkin:
Aracınızın üzerinde bulunan çizik eğer tırnağınıza takılacak kadar derinse hiç uğraşmayın çaresi pasta değildir. Düşünün bir çizik nasıl yok olur? Çiziğin yok olması demek çiziğin çevresinin çizik ile aynı seviyeye gelmesi demektir. Çünkü siz pasta işlemi sırasında çiziği doldurmuyorsunuz, çiziğin çevresini çiziğin derinliği ile eşitliyorsunuz. Eğer çizik tüm boya ve vernik tabakanızı yok edecek kadar derinse ve altında aracın astarını veya sacını görüyorsanız bu çiziğin çevresini astara kadar kazıyarak çiziği yok edebilirsiniz.
Cila ve Boya Koruma Arasında ki Fark:
Cilalama işlemi bir nevi boya korumadır, fakat boya koruma için kullanılan malzemeden daha niteliksiz bir malzemedir. Cilalama işleminden sonra aracınız parlar fakat bu parlama en iyi koşullarda en fazla 1 ay olur. Cila aracın üzerinde fazla tutunamaz yıkama ve güneşin etkisi ile akar gider. Boya koruma ise araç üzerine daha çok yapışır ve kalitesine ve bakımına göre 1 yıla kadar dayanır.
Cila ya da boya koruma hiç bir şekilde aracınızın boyasına zarar vermez, pasta gibi boya üzerindeki katmanın alınması değil tam tersi boya üzerine katman ilave edilmesidir.
Cila ve Boya Korumanın Tarafınızdan Yapılması:
Birçok arkadaşın söylediği kendiniz yapın o kadar para vermeyin ise yanlıştır. Birincisi bu işlemler düzgün uygulama yapılan bir yerde özel aletler ile yapılır siz asla elinizle bu işlemi yapamazsınız, homojen olarak boyanıza yediremezsiniz, çok güzel yaptığını iddia eden arkadaşlar cilanızı kendiniz yaptığınızda, aracınızı güneşin altına çekin ve boyanızın üzerindeki dalgalı gölgeleri izleyin.
Kuş Pisliği İle İlgili Olarak:
Kuş pisliği boya koruma olan bir arabada size sadece zaman kazandırır, asla sürekli bir koruma sağlamaz. Koruma olmayan bir arabada kuşun cinsine bağlı olarak boyaya zarar verme süresi 6 saat–2 gün iken koruma olan bir arabada bu süre 2 gün–5 gündür. Görür görmez üşenmeyin temizleyin. Önce pisliğin üzerine su döküp bir süre bekleyin, daha sonra bastırmadan dairesel hareketler ile biraz silin ve tekrar su dökün biraz daha silin çıkana kadar bu işleme böyle devam edin, asla fazla bastırmayın veya pisliği yaymayın. Acele ederseniz pislik çıkar çizik kalır.
Aracın Yıkanması:
Aracınızı kendiniz yıkadığınız zaman araç için üretilmiş olan şampuanlardan faydalanın, bulaşık deterjanı iyi köpürür fakat uzun vadede zarar verir. İki adet süngeriniz olması en iyisidir, süngerin bir tanesi ile aracınızı temizleyin, diğeri ile lastik ve jantları. Bu iki süngeri asla karıştırmayın. Her ne kadar süngeri yıkasanız da mutlaka gözeneklerinde çamur, toprak parçaları kalır. Süngerleri uzun süre kullanmayın. 10–15 yıkamada bir yenileyin. Fırça ile yıkamayın, yıkatmayın. Otomatik araba yıkama cihazından kesinlikle uzak durun. Aracı sünger ile yıkamaya başlamadan önce mutlaka araç üzerindeki çamuru alın, mümkünse basınçlı su makinesi kullanın. Güneş altında yıkama yapmayın.
Boya Koruma Zararlı mıdır?
Bir kez boya koruma yapılmış arabada koruma işlemine devam edilmezse hiç yapılmamış araba gibi olur, herhangi bir ekstra zararı yoktur, sadece koruması devam etmez.
Aracınızı illa da kendiniz cilalamak isterseniz silikon içermeyen cilalardan herhangi birini kullanabilirsiniz genel olarak hepsinin içeriği aynıdır.
Cilayı elle yaptığınızda ve tam yediremediğinizde herhangi bir zararı yoktur, sadece üzeri yağlı bir tabakaymış gibi dalgalar oluşur bunu geçirebilmenin yolu üzerinde uygulanan cilanın alınabileceği kadar hafif bir pasta işlemi yapmaktır. Bu işlemi siz yapamazsınız makine ile yapılması gerekir eğer tekrar elle pasta yapmaya çalışırsanız daha da içinden çıkılmaz bir hal alır. Kılcal çiziklerin yok edilmesinin yolu spiral işlemi uygulanmasıdır. Bu işlem hasar sonrası boyanan arabanın üzerine yapışan toz parçacıklarının, boyadan alınması işlemi ile aynıdır. Yani son derece hızlı rotasyonel dönen taşlama makinesi gibi bir makinenin üzerine pasta koyularak bol su ile pasta işlemi yapılması.
Nano Boya Koruma Nedir? Nasıl Çalışır? Diğer Boya Korumalardan Farkı Nedir? Alırken veya Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Gerçek bir nano koruma içerisinde yüzeyin hava alma işlevini kapatan, dış etkenlere karşı dayanıksız silikon, teflon, balmumu, kimyasal parlatıcılar gibi insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen zararlı kimyasallar olmaz. Gerçek bir nano korumanın içerisinde sadece cam, seramik, gümüş ve elmas nano parçacıkları vardır. Taşıyıcı ortam daima su ve alkoldür.
Piyasada nano teknoloji kullanılarak geliştirildiği iddia edilen cila vb. boya korumalar gerçek nano koruma değillerdir.
Nano parçacıkları metrenin bir milyarda biri büyüklüğünde olan atomlardan daha küçük yapılardır. Atomlardan daha küçük olan bu yapılar boyanın atomlarına yerleşirler ve dış etkenlerle oradan çıkartılamazlar. Fakat kendilerine biçilen ömürleri sona erdiğinde koruyucu özelliklerini yitirirler.
Gerçek nano korumalar yüzeyin üzerine sürüldüğü anda boyanın atomlarına yerleşmeyi gerçekleştirirler. Dolayısıyla profesyonel makinelere ihtiyaç duyulmaz ve herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilirler. Ayrıca daha çok koyu renk araçlarda görülen cila içerisindeki kimyasalların boya yüzeyine yedirilmemesine bağlı olarak güneşte belirgin bir şekilde ortaya çıkan dalga izleri de kesinlikle olmaz.
Nano Oto Boya Koruması kesinlikle cila değildir veya olmamalıdır. Bu korumalar nano boyutunda cam, seramik, gümüş ve elmas parçacıklarından oluşur. Bu parçacıkların her birinin görevi farklıdır. Örneğin elmas atom boyutunda iken iletken bir maddedir. Fakat nano boyutunda çok güçlü bir yalıtkan haline dönüşür.
Cilaların içerisinde bulunana silikon, teflon vb. kimyasalların sağladığı boncuklaşma etkisini elmas nano parçacığı doğrudan kendisi sağlar. Seramik nano parçacığının görevi ise boya üzerinde çok sert bir tabaka oluşturarak boyanın çizilmesini önlemektir. Bazı oto koruma markaları kendi cilaları ya da korumaları içerisine seramik nano parçacığı ekleyerek bu etkiyi sağlamak isteseler de dış etkenlere karşı dayanıklı olmayan cila 3–5 ay sonra boya üzerinden seramik nano parçacıkları ile birlikte çıkar. Gerçek bir Nano Boya Koruma da ise bu parçacıklar su ve alkol yardımı ile doğrudan yüzeye tatbik edilirler. Dolayısıyla atomdan daha küçük olan nano parçacıkları boyanın atomlarına yerleşirler ve dış etkenlerle buradan alınmaları neredeyse imkânsız hale gelir. Ancak kendilerine biçilen ömür sonunda etkilerini kaybederler. Tekrar yapıldıklarında ise çok daha güçlü bir koruma yaratırlar. Nano boya koruma için bu ömür şu anda ortalama 2 yıl’dır. En kötü şartlarda bile en düşük 1 yıl, iyi şartlarda kullanıldığında ise bu ömür 3 yıl’a yükselir.
Koruma yapıldıktan sonra asitli çözeltiler bile boyaya zarar veremez. Dolayısıyla kuş pisliği ve ağaç reçinesine karşı tek ve gerçek çözümdür. Üstelik 50–60 bar basınçlı veya buharlı yıkamalara kadar dayanıklıdır. Nano parçacıkları 250 derece sıcaklığa kadar özelliklerini yitirmezler. Dolayısıyla otomobil doğrudan güneşin altında kalsa bile ne boya ne de koruma zarar görür. Gerçek bir nano korumayı diğer korumalardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de aracın yıkanması işlemidir. Diğer korumalar korumanın ömrü için çok uzun bir süre bile verseler bu süre içerisinde aracınızın basınçlı, fırçalı vb. şekilde yıkanmamasını ya da yıkama işleminin yalnızca kendilerinde yaptırılması gerektiğini belirtirler. Gerçek bir nano koruma her türlü yıkamaya karşı en kötü 3 yıl boyunca koruma özelliğini yitirmez.
Nano Boya Koruması yüzeylerin kir ile temasını en aza indirmek için geliştirilmiştir. Su ve yağ itici özelliği ile su, yağlı maddeler, kir, kireç, sinek ve böcek artıkları ve çevre kirliliğine dair hiçbir madde oto boyasının yüzeyinde tutunamazlar. Kurumuş kirler, sinek ve böcek artıkları ve kireç kalıntıları Nano Boya Koruması uygulamasından sonra kolayca silinebilir.
Boya korumasının asıl amacı en iyi şekilde boyayı korumaktır, kozmetik etkisi değil. Boyadaki çizikler nano boya korumalar ile kapatılmaz.
Var olan çiziklerin yok edilmesi gerekiyorsa bunun bir pasta ile yapılması gerekir ve bunu sadece bu alanda profesyonel kişiler yapabilir.
Nano ismi patentli olamaz. Herhangi bir malzemenin üretiminde içerisine nano ebadında bir parçacık bile girse üretici nano ismini kullanabilir. Dolayısıyla ürünün gerçekten nano ile bir alakası olmasa bile birçok üründe bu isim kullanılabilmektedir.
Bazı markalar ürünlerinin patentli olduğunu belirtirler. Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Bu hakkı gösteren belgeye de patent denir. Patent bir ürünün bir diğerinden daha iyi ya da kaliteli olduğu anlamına gelmez.
Nano teknoloji ile üretilmiş gerçek korumalar Boing firmasında yapılan testler sonucunda gelmiş geçmiş en iyi, tamamen insan ve çevre dostu yüzey koruma ürünleri olarak ödüle layık görülmüştür.
Nano teknolojik yüzey koruma ürünlerimiz xzilon tarafından hazırlanmış garanti belgelerine sahiptir. Ayrıca dünyaca ünlü bir kuruluş olan ve Boing gibi firmaların da ürünlerinde kullandığı kimyasalların analizlerini yapan Sarastro-nanotec tarafından da gerçek nano teknoloji ile üretilmiş insan ve çevre dostu olduğuna dair belgeleri mevcuttur.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Çizik Giderme ya da Pasta İşlemi Nedir? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır