4593

Orjinal Yedek Parça Kullanmanın Önemi

Araç üreticisinin ya da ithalatçısının orijinal ambalajında satılan ya da garantisi araç ithalatçısı tarafından sağlanan ve araç üreticisinin aracında kullandığı parçaların değişimi için önerdiği parçalara, orijinal parça denir.

Elbette ki bir araç üreticisi, araca ait tüm parçaları bizzat üretemez. Eğer böyle olsaydı Toyota firması, bir fren diski fabrikası, bir far fabrikası, bir radyatör fabrikası kurmak zorunda kalırdı. Dolayısıyla araç üreticisi, muhtelif üreticilere kendi standartlarıyla üretimini yaptırdığı ürünleri, kendi numara sistemiyle kendi kutusuna koyarak satışa sunar.
Araç üreticileri ürünlerini dünyanın çeşitli yerlerinde ürettirir. Bilinen birçok marka kendi markasıyla ürün üretip sattığı gibi araç üreticilerine de ekipman sağlamaktadır. Ancak bu tüm Alman malı (Ya da Japon malı ya da Fransız malı) ürünlerin orijinal olduğu anlamına gelmez. Hella bir araç için orijinal ekipman iken bir başka araç için muadil parça olabilir. Bu bir kurala bağlanamaz. Üstelik bazı Tayvan markalarının araç üreticileri için üretim yaptıkları da bilinmektedir.

Kimi zaman orijinal ekipmanlar yan sanayi ekipmanlardan daha ucuz olabilir. Bu tamamen piyasa şartları içinde gelişen bir durumdur. Teorik olarak Hella firmasının kutusunda satılan far, VW kutusunda satılan fardan ucuz olmalıdır. Ancak kimi zaman araç üreticileri rekabet şartları gereği fiyatlarını kar marjlarında yaptıkları oynamalarla düşük tutabilmektedirler.
Aracınıza parça almadan önce parçanın üreticisini, ne kadar kaliteli ürün ürettiğini, üretiminin kriterlerini, ürünle ilgili özel kriterleri araştırmanızı öneririz. Pahalı bir Alman markasının kesinlikle kaliteli mal ürettiği veya fiyatı uygun bir Tayvan markasının kesinlikle kalitesiz mal ürettiği genellemesi yanlıştır. Araç parçası satın alırken bu tür değerlendirmelerden kaçınmak ve bilinçli tüketim yapmak gerekir.

Kanunlar ne diyor?
Eğer ürün belirli kriterlere uygun olarak üretilmişse orijinaldir. Hangi kutuda satıldığı ürün orijinalliğini değiştirmez. Eğer Araç üreticisinin kutusunda üretilirse ´orijinal´, başka bir kutuda üretilirse ´eş değer´ parça olarak adlandırılır. Ama kanunda detaylarıyla belirtilen her türlü parça orijinal muamelesi görür.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Orjinal Yedek Parça Kullanmanın Önemi başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır