1725

Aracınız kışa hazır mı ?

Soğuk bir sabah aracınıza binip yola çıkmak istediğinizde aracınız sessiz kalırsa o soğukta ne düşünürsünüz? \´Keşke bakıma gitseydim, sağına soluna baktırsaydım\´ vb. düşünceler kafanızın içinden geçer. Ama artık faydası yok. Soğuk havada yolda kaldınız. 

Böyle bir durum yaşamamak için neler yapabiliriz? 

Kışa girerken aracımızın aküsü kontrol ettirilmelidir. Soğuk hava aracın çalışmasını güçleştirir ve akünün gücüne daha fazla ihiyaç duyulur. Gelişmiş cihazlar artık aracımızın aküsünün şarj ve güç durumunu gösterebilmektedir. 

Motor soğutma suyunun içinde bulunan antifriz seviyesi soğukta suyun donmasını engeller. Antifriz seviyesi her kış öncesi kontrol ettirilmeli ve 4 yılda bir değiştirilmelidir. 

Silecek suyuna da donmayı engelleyen özel karışımlar ilave edilmelidir. Bu karışımlar hem sistemin donmasını önler hem de kireç vb. nedenlerle tıkanmamasına yardımcı olur. 

Silecek lastikleri kış aylarında düzgün görüş için önem taşır. Silecekler çalıştırıldığında camda iz yapmamasına dikkat edilmeli, yıpranmış lastikler yenileriyle değiştirilmelidir. 

Yere sağlam basabilmek için kar yağması beklenmeden havaların ve dolayısıyla asfalt yüzeyinin soğuduğu Ekim-Kasım aylarından Mayıs ayına kadar kışlık lastikler kullanılmalıdır. 

Havaların daha erken kararması ve gündüzleri güneşin daha az ortaya çıkması nedeniyle daha karanlık geçen kış günlerinde aracımızın aydınlatma sistemleri de kontrol edilmelidir. Yanmayan farlar veya stop lambaları sorun olacaktır. Unutmayın trafikte görmek kadar görülmek de önemlidir.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Aracınız kışa hazır mı ? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır