1727

Kış lastiği mi, kar lastiği mi?

Kış aylarının gelişiyle birlikte soğuyan havalar aracımızın lastiklerinin temas ettiği asfalt yüzeyini de soğutmaktadır. 
Yaz mevsiminde kullanılan lastiklerin yapıldığı kauçuk ile kış ayları için özel olarak imal edilen ´KIŞLIK´ lastiklerin ham maddesi arasında önemli farklar vardır. 

Soğuk zeminde yazlık lastikler kauçuk karışımları nedeniyle gereken yumuşaklığı, esnekliği ve dolayısıyla yol tutuşunu sağlayamaz. Bu nedenle ekstra yumuşaklık veren özel silika maddeler içeren kışlık lastikler kullanılmalıdır. Hem özel taban deseni hem de yumuşak hamuru sayesinde adete yola yapışan kışlık lastiklere vakumlu lastik denmesinin nedeni de budur. 

Bu lastikler sadece kar yağdığında değil zemin soğumaya başladığı Ekim-Kasım ayında takılmalı ve zeminin tekrar ısındığı Mayıs ayında yazlık lastiklere dönülmelidir. Yaz aylarında kışlık lastikler aracımızdan mutlaka sökülmelidir. Aksi takdirde sıcak zeminle temas eden yumuşak hamur nedeniyle kışlık lastiklerde ufalanma ve parçalanma yaşanacak, lastik ömrü kısalacak ve aracın ön takımında bazı zararlara sebep olabilecektir. Daha fazla sürtünme nedeniyle yakıt tüketimi de artacaktır. 

Tüm okuyucularımıza kazasız yolculuklar dileriz.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Kış lastiği mi, kar lastiği mi? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır